۱۳۹۹/۰۷/۳۰

آتش پارک ملی سالوک اسفراین مهار شد

فرماندار اسفراین گفت: با تلاش گروه‌های محیط زیست، منابع طبیعی و نیروهای مردمی، آتش‌سوزی ارتفاعات پارک ملی سالوک این شهرستان پس از حدود هشت ساعت مهار شد.طاهر رستمی سه‌شنبه‌شب در گفت و  گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای مهار آتش ارتفاعات سالوک، علاوه بر عوامل محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان اسفراین، از همکاری گروههایی از شهرستان های جاجرم، گرمه، بجنورد و نیز نیروهای محلی منطقه کمک گرفته شد.

وی افزود: به دلیل وزش باد در منطقه و احتمال شعله ور شدن دوباره آتش،  نیروهای یگان حفاطت محیط زیست تا چند ساعت آینده در پارک ملی سالوک حضور خواهد داشت.

رستمی با بیان اینکه هنوز ارزیابی درستی از گستره محدوده آتش سوزی، خسارات وارد شده و علت حادثه مشخص نداریم، گفت: طبق تصمیم ستاد مدیریت بحران شهرستان، که سه شنبه شب با محوریت آتش سوزی پارک ملی سالوک برگزار شد، با هماهنگی صورت گرفته با دادستانی،  در صورت مشخص شدن عاملی انسانی در بروز این حادثه، با عوامل آن به شدت برخورد خواهد شد.

پارک ملی سالوک با گستره ۲۰ هزار هکتار در شمال غربی شهرستان اسفراین، به دلیل شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی، به عنوان یکی از متنوع ترین زیستگاه های استان شناخته می شود.

قسمت شمالی این پارک دارای جاذبه های طبیعی گردشگری، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوه زی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشت زی است.

قوچ و میش اوریال، پازن و بز در کوهستان ها، پلنگ، گربه پالاس و گراز از جانوران شاخص پارک ملی سالوک اسفراین هستند.

شهرستان اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی با داشتن ۲ پارک ملی سالوک و ساریگل، ۲ منطقه حفاظت شده و سه منطقه شکارممنوع با تنوع گیاهی و جانوری ارزشمند، از مهمترین ذخیره گاه های ژنتیکی غنی کشور محسوب می شود.
 

منبع : فرمانداری اسفراین
تعداد بازدیدها : ۴۶۲
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
Link group not found.

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی